استفاده از طرح‌های مینیمال چه تأثیری در اتاق خواب کودک دارد

پژوهش‌ها ثابت کرده هر چه دور و بر کودک شما خلوت تر باشد خواب عمیق‌تری خواهد داشت و آرامش وی بیشتر می‌شود. استفاده از طرح‌های مینیمال این اتفاق را برای کودک شما رقم خواهد زد.

امروزه طراحی دکوراسیون برای بسیاری از افراد از اهمیت خاصی برخوردار است. بسیاری در مواقع تغییر دکوراسیون به دنبال انواع سبک‌های مختلفی که برای دیزاین وجود دارد می‌روند تا در این زمینه مطالعه داشته باشند که بتوانند با توجه به سلیقه، علایق و روحیات خود از سبکی استفاده کنند که مناسب منزل یا محل کار آنها باشد. سبک‌های متنوعی وجود دارد اما امروزه سبک‌های مینیمال و مدرن از سبک‌های پر طرفدار و خاص هستند که علاقه مندان زیادی را به خود جذب کرده‌است. حال سؤال پیش می‌آید که استفاده ار طرح‌های مینیمال چه تأثیری در دکوراسیون اتاق کودک دارد؟

  1. منظور از طراحی و دکوراسیون مینیمال چیست؟

  2. مهمترین اولویت‌ها در سبک مینیمالیست

  3. طراحی اتاق کودک به سبک مینیمال

  4. ملزومات یک اتاق کودک به سبک مینیمال

مینیمال

 

منظور از طراحی و دکوراسیون مینیمال چیست؟

واژهٔ مینیمال یک واژهٔ لاتین می‌باشد که به معنی کمترین است و با توجه به اینکه در کجا به کار می‌رود به معنای کمترین و استفاده بردن از کمترین‌ها می‌باشد. در کل مینیمالیست‌ها مشهور به سادگی هستند و میل به ساده بودن دارند. اصطلاح مینیمالیسم در زمینهٔ هنر خود به تنهایی یک سبک می‌باشد که در آن هنرمند باید با کمترین و ساده‌ترین چیزها یک اثر هنری به وجود آورد؛ بنابراین محیطی که ساده باشد و در آن از کمترین وسایل استفاده شده باشد یعنی طراحی آن به سبک مینیمال صورت گرفته‌است و امروزه هم علاقه مندان بسیاری از این سبک برای دیزاین محیط خود استفاده می‌کنند.

مینیمال

منظور از طراحی به سبک مینیمال یعنی اینکه فقط از وسایلی برای دکوراسیون استفاده شود که باعث ایجاد شادی در محیط می‌شود و استفاده از هر گونه وسایل که وجود آنها ضرورتی ندارد و موجب شادی و رفاه نمی‌شود اجتناب کنید. طراحی در سبک مینیمال باید محیط را خیلی هوشمندانه از چیزهای اضافی و بدون استفاده خالی کنید طوریکه تمرکز فقط بر روی ملزومات اصلی باشد.

مهمترین اولویت‌ها در سبک مینیمالیست؟

 در طراحی و چیدمان به سبک مینیمال باید وسایل و تجهیزات به نحوی در محیط و اطراف هم قرار گیرند که باعث ایجاد کنتراست شود و از قرار دادن هر وسیله ای در گوشه و کنار منزل خود داری کرد. مثلاً اگر در اتاق خواب کودکتان رنگ دیوارها یک رنگ خنثی است می‌توانید در اتاق از یک اسباب بازی یا عروسکی که رنگ آن روشن است استفاده کنید که در چیدمان کنتراست به وجود بیاید که این خود باعث آرامش در محیط اتاق می‌شود.

ملزومات یک اتاق کودک به سبک مینیمال:

لازم نیست گهوارهٔ بزرگ و گران تهیه کنید

کودک شما قرار نیست برای همیشه در این گهواره بخوابد پس هیچ لزومی ندارد که گهواره ای بزرگ و گران برای کودکتان بخرید. اکثر نوزادان تا ۶ ماه اول زندگی در کنار مادر خود می‌خوابند و خیلی کم پیش می‌آید که در تخت یا گهوارهٔ خود باشند پس سعی کنید هزینهٔ زیادی را صرف خرید گهواره نکنید اما در مقابل استفاده از یک تخت ساده در کنار اینکه عمر بیشتری دارد درمنزل فضای کمتری اشغال می‌کند.

لوازم جانبی اتاق را در نظر بگیرید

با در نظر داشتن قانون هرچه کمتر باشد بهتر است سعی کنید که چیدمان اتاق کودک را با تمام هنر خود از وسایل و تجهیزاتی پر کنید که ضروری هستند. به جای اینکه از تمام زوایا و دیوارهای اتاق برای چیدمان استفاده کنید سعی کنید بر یک یا دو نقطه در اتاق بیشتر تمرکز داشه باشید. مثلاً از یک اسباب بازی یا عروسکی که خیلی چشمگیر است در بالای قسمت سرتخت استفاده کنید یا اینکه با استفاده از یک گلیم فرش و یک عدد کاناپه ساده و کوچک یک گوشه از اتاق را برای کودک طراحی کنید. از ابزار و سایل‌های تزئینی که باعث می‌شود فضا شلوغ نشان داده شود اکیداً خودداری کنید اما در عوض از اسباب بازی‌هایی مانند چرتکه از جنس چوب یا حلقه‌های بازی از این جنس استفاده کنید. سعی کنید از آیتم‌هایی برای دکور اتاق کودک استفاده کنید که کلا با بقیهٔ وسایل‌ها ادغام شوند.

به نور اتاق اهمیت دهید

تمام هنر سبک مینیمال زمانی مشخص می‌شود که از کمترین امکانات بیشترین استفاده را ببرد. مثلاً اگر از یک لامپ خیلی پر نور یا کم نور برای اتاق کودک استفاده کنید باعث خستگی در چشمان کودک می‌شود. پس برای اینکه یک نور مناسب برای اتاق کودک داشته باشید باید از ترکیب چند عدد لامپ متوسط استفاده شود تا یک نور در حد نیاز ایجاد شود. نحوهٔ نصب لامپ‌ها در سبک مینیمال باید لامپ در کنار صندلی کودک یا بالای میز قرار گیرد چون به این شکل در اتاق یک روشنایی یکدست ایجاد می‌شود.

مینیمال

صندلی کودک راحتی تهیه شود

وجود یک صندلی کودک راحتی در اتاق خواب کودک به سبک مینیمال از واجبات است. اگر برای آرام کردن کودکتان مجبورید تا نیمه شب و خواباندن او وقت بگذارید وجود این صندلی برای راحت خواباندن کودکتان ضروری است که با انتخاب مدل زیبا و مدرن این صندلی کودک شما می‌تواند بر روی ان لم دهد و راحت تر به خواب برود.

از تجهیزات و وسایل دو منظوره استفاده کنید

در چیدمان به سبک مینیمال باید سعی کنید از وسایلی استفاده کنید که چندمنظوره باشند چون انعطاف‌پذیری در تجهیزات یک امتیاز ویژه در نظر گرفته می‌شود. مثلاً در انتخاب کمد لباس و تخت خواب دنبال مواردی باشید که چندین کاربرد داشته و استحکام بالایی داشته باشند تا کمترین وسایل بیشترین بهره را به شما داده باشند.

از موارد دیگری که باید چیدمان یک اتاق به سبک مینیمالیست در نظر گرفته شود:

· چیدمان اسباب بازی و سایر وسایل باید هدفمند باشد.

· از تمام فضای اتاق و کمد خلاقانه استفاده کنید.

· یک تخت خواب ساده زمینی انتخاب کنید.

· تشک تخت خواب باید ساده باشد.

· پنچره‌های اتاق باید حتماً پرده داشته باشد.

با رعایت تمام نکات توضیح داده شده شاید اتاق کودک ساده به نظر بیاید اما این سادگی برای کودک شما بسیار زیبا و آرام بخش است.

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *