بشقاب تزئینی روی دیوار (بخش ا)

بشقاب تزئینی

یکی از مواردی که برای طراحی دکوراسیون خانه به کار می‌رود بشقاب تزئینی روی دیوار است. بشقاب تزئینی در این روزها یکی از پرطرفدارترین تزئیناتی هستند که در طراحی دکوراسیون منزل به کار می‌روند. با انتخاب کردن این بشقاب‌ها، با طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت و جذاب می‌توانیم به دیوارهای منزل خود روحی تازه دهیم. این طراحی سبب می‌شود فضای داخلی منزل شما بسیار زیبا و چشم‌نواز شود؛ و همچنین اینکارمی‌تواند به منزل شما شخصیت ویژه‌ای بخشد و محیطی جذاب و خاص را برای شما به ارمغان آورد. در این مقاله در نظر داریم برای شما در مورد تزئین بشقاب بر روی دیوار صحبت کنیم.

بشقاب تزئینی

  • چگونه رنگ در این بشقاب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد
  • انواع بشقاب‌های دیوارکوب چیست؟
  • برای تزئین بشقاب بر روی دیوار چه ایده‌هایی باید به خرج بدهیم؟
  • نقش و رنگ و همچنین ساختار در این بشقاب‌ها چه اهمیتی دارد؟
  • قبل از نصب بشقاب‌ها به دیوار چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟
  • طریقه نصب بشقاب‌ها چگونه است؟
  • دیوارکوب‌های سفالی چیست؟
  • چگونه می‌توان بشقاب‌های تزئینی سفالی را قابل‌شست‌وشو کرد؟
  • ایده‌های طراحی روی بشقاب‌های دیوارکوب؟
  • قیمت بشقاب‌های دیوارکوب به چه صورت است؟

بشقاب تزئینی

۱-چگونگی استفاده از رنگ‌ها در این بشقاب‌ها بر روی دیوار

برای اینکه بخواهید دیوار خود را با استفاده از بشقاب‌ها دکور کنید، احتیاج به اندکی سلیقه‌دارید. باید توانایی کمی در تطابق رنگ‌هاداشته باشید و رنگ‌های موافق و مخالف را بشناسید و بتوانید با کنار هم قرار دادن رنگ‌ها در کنار هم فضای هنری زیبا و منحصربه‌فردی را با این بشقاب‌ها خلق کنید و یک تضاد رنگی خارق‌العاده همراه با هارمونی نمایی جذاب ایجاد کنید. این تضاد رنگ‌ها که در دکوراسیون منزل شما بسیار مؤثرند از اهمیتی زیادی برخوردار است.

بشقاب تزئینی

۲- انواع بشقاب‌ تزئینی دیوارکوب

این بشقاب تزئینی گونه‌های مختلفی دارند که در مورد آنان توضیح می‌دهیم.
* بشقاب دیواری با مدل جدید: جنس این بشقاب‌ها از سرامیک یا سفال است وطرح‌های مختلفی بر روی آن‌ها حک شده‌است؛ که این بشقاب ¬ها شامل طراحی‌هایی به سبک نقاشی ایرانی، نقاشی‌های مینیاتوریو و همچنین سبک‌های نقاشی‌های دیگر استفاده شده‌است. این سبک توسط هنرمندان امروزی تولید می‌شوند که طرفداری زیادی نیز دارد. این نقش¬‌ها به غیر از بشقاب تزئینی بر روی کلیه ظروف سفالی مانند کوزه، لیوان و… نیز به کار می‌رود.
* بشقاب دیواری با مدل قدیمی: این مدل بشقاب‌ها که جزء بیشترین و پرفروش‌ترین مدل‌ها هستند و طرفداران زیادی دارند. البته بعضی بشقاب‌ها قدیمی هستند و بعضاً گران هستند و یک سری هم فقط مدل قدیمی دارند که قیمت مناسبی دارند و از فروش بیشتری نیز نسبت به سایر مدل‌ها برخوردارند. اغلب طرح‌ها در این نوع بشقاب‌ها طرح‌های هندسی ایرانی و اسلامی هستند. امروز اکثر مردم برای طراحی دکوراسیون جای‌جای منزل خود از این مدل استفاده می‌کنند چراکه هم فرهنگ ایرانی اسلامی را در خود جای‌داده هم هنر غنی ایرانی را به نمایش می‌گذارد. در ظروف قدیمی البته هنرمندان امروزی کشورمان نیز اشکال جالبی را بافرهنگ ایرانی و اسلامی درهم‌آمیخته و یک اثر زیبا پدیدآورده-اند. از آثار این هنرمندان می‌توان به هنر نقطه کوبی اشاره کرد که اثر زیبایی را بر روی ظروف سرامیکی و سفالی ایجاد کرده‌اند. در بشقاب‌های قدیمی فرهنگ بودا نیز دیده می‌شود که مربوط به کشور هندوستان است.
* بشقاب¬‌های دیواری مدل فانتزی: در این نوع مدل که تمام اشکال هندسی مانند مربع، مستطیل و دایره در آن وجود دارد زمینه خوبی را برای ایجاد این طرح ¬ها ایجاد کرده. اکثر افراد علاقه زیادی به استفاده از این مدل‌ها دارند و دوست دارند دکوراسیون منزل خود را با مدل‌های فانتزی تزئین کنند؛ که طراحی کردن خانه با لوازم هنری و همچنین شکل‌های فانتزی می‌تواند ایده خوب و جذابی باشد. از این مدل بشقاب‌ها می‌توان در تمام نقاط منزل از آن‌ها استفاده کرد.
* بشقاب‌های دیواری مدل چینی: از این نوع دیوارکوب نیز استفاده زیادی می‌شود که در مدل‌های چینی و ژاپنی توسط استادان آن منطقه تولید می‌شوند و نقش‌های آن‌ها منحصر به کشور خودشان هست. بیشترین استفاده ظروف چینی مربوط به شرق دور است و جزء فرهنگ آنان محسوب می‌شود که به دوران باستان برمی‌گردد. از این مدل اولین ظرف‌های چینی کشف‌شده به دوران پارینه‌سنگی برمی‌گردد؛ و جنس آن‌ها از سرامیک‌های لعاب‌دار و بدون لعاب تشکیل‌شده‌است.

بشقاب تزئینی

۳- ایده‌های تزئین بشقاب بر روی دیوار

ایده‌های خلاقانه و ناب می‌تواند به طراحی دکوراسیون منزل شما کمک کند و همچنین بابه‌کارگیری این ایده‌های ناب سلیقه شما نیز نمایان می‌شود.
یکی از این ایده‌ها این است که مثلاً بشقاب تزئینی سرامیکی زیبایی که پس زمینه روشن دارند برای دکوراسیون‌های مدرن که شما خلق کردید مناسب-تر است. در این فرم چیدمان بهتر این است که رنگ دیوارهای شما تیره باشد که مخالف رنگ بشقاب‌های شماست و این مخالف بودن رنگ‌ها، ترکیبی از هنر و خلاقیت شمارا به رخ دیگران خواهد کشید. یک مدرنیته خوب خلق کنید، به این شکل که می‌توانید بشقاب‌های یک رنگ را در کنارهم قرار دهید و یکحس خوب و متفاوتی ایجاد کنید.
همچنین می‌توانید از سبک‌های سنتی بشقاب‌ها نیز برای دکوراسیون خانه خود بهره ببرید. طرح‌های زیبایی مانند گل‌سرخی، شاه‌عباسی و همچنین گل ومرغی که محیط شمارا سنتی جلوه می‌دهد. شمامی‌توانید در کنار این بشقاب‌های سنتی و پرنقش از تعدادی بشقاب رنگی خیلی ساده استفاده کنید که با این روش جلوه زیبایی را برای شما نمایان می‌کنند. این طرح‌های سنتی بیشتر برای دیوارهای غذاخوری که بزرگ هستند مناسب‌تر می‌باشند و به آن زیبایی می‌بخشند.
همچنین می‌توانید از رنگ‌های مکمل نیز برای چیدمان بشقاب خود استفاده کنید که فضای الهام بخشی برای شما ایجاد می‌کند اگر بتوانید بشقاب‌ها را با مبل یا دیوار خود مکمل کنید بسیار تصویر زیبایی را خلق می‌کنید. زمانی که شما دو رنگ مکمل را در کنار هم قرار می‌دهید چنان این دو رنگ برهم تأثیر می‌گذارند که قدرت نمایان شدنشان به بالاترین مرتبه ارتقا پیدا می‌کند.
از نکات جالبی که در مورد بشقاب‌های تزئینی وجود دارد این است که شما می‌توانید از این بشقاب‌ها در فضاهای بسیار کوچک نیز استفاده کنید مانند دیوارهای باریک بین راهروهاو همچنین می‌توانید در گوشه-های دیوار نیز از این بشقاب‌ها بهره ببرید و فضای منزل خود را تا می‌توانید زیبا و زیباتر کنید.

برای خواندن بخش دوم مطلب بشقاب تزئینی کلیک کنید

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *