بشقاب تزئینی روی دیوار (بخش۲)

بشقاب تزئینی

۴- نقش و رنگ و همچنین ساختار در این بشقاب‌ها چه اهمیتی دارد؟

یکی از عناصری که از اهمیت زیادی می‌تواند برخوردار باشد نقش و رنگ و همچنین ساختار این بشقاب‌ها می‌باشد؛ زیرا این عناصر می‌توانند سبک و همچنین استایل چیدمان شمارا تحت تأثیر خود قرار بدهند. اگردنبال سبک زیبا و جالبی برای منزل خود هستید به دنبال این بشقاب‌ها برای دگرگونی در خانه خود باشید. این بشقاب‌ها به‌قدری تنوع زیاد در آن‌ها وجود دارد که تمام سلایق مختلف را در برمی‌گیرندو می‌تواند در هر دکراسیونی که فکرش را می‌کنیدقابل‌استفاده باشند. از اتاق بچه و ورودی خانه گرفته تا حال وپذیرایی و آشپزخانه و هر فضای که بتوان بر روی دیوار آن بشقاب نصب کرد و قادر بود آن نقطه را به گالری جالب و جذابی تبدیل کرد.

۵- نکات مهم قبل از نصب بشقاب تزئینی روی دیوار

قبل از نصب باید تعدادی بشقاب را که قصد داریم روی دیوار نصب کنیمف بر روی میزگذاشته و با جابه‌جا کردن بشقاب‌ها بر روی میز مدل دلخواه را تعیین کرده و بعد آن‌ها را بر روی دیوار نصب کنیم. یا اینکه می‌توانیم بشقاب‌ها را بروی کاغذ الگو کنیم بعد با نوارچسب آن‌ها را به‌صورت دلخواه به دیوار بچسبانیم و زمانی که چیدمان دلخواه را انتخاب کردید الگوها را برداشته و به‌جای آن‌ها بشقاب‌ها را به دیوار نصب کنید. بهترین فاصله حداقلی بین بشقاب‌ها حدود ۱۵ سانتی‌متر از همدیگر است و حداقل فاصله بالاترین بشقاب از سقف نیز ۲۰ سانتی‌متر می‌باشد.

بشقاب

۶- طریقه نصب بشقاب تزئینی روی دیوار

برای نصب کردن بشقاب‌ها به دیوار باید در نظر داشته باشید که آنها را با قلاب‌هایی وصل کنید که این قلاب‌ها تحمل وزن زیاد را داشته باشند. بهترین حالت این است که از قلاب‌هایی استفاده کنید که بتوانند ۴ طرف بشقاب را پوشش دهند. البته می‌توانید از قلاب‌هایی که مخصوص قاب عکس هستند نیز استفاده کنید. از پیشنهادهایی که می‌توان داد این است که برای نصب بشقاب‌ها بر روی دیوار از برچسب استفاده کنیم. به‌گونه‌ای که چسب را در پشت بشقاب چسبانده و طرف دیگر چسب را به دیوار بچسبانید البته باید توجه داشته باشید از چسب‌هایی استفاده کنید که خاصیت چسبندگی خوبی به هر دو سطح داشته باشند. مزیتی که چسب‌ها نسبت به قلاب‌دارند این است که بشقاب بدون زاویه یا خمیدگی به دیوار به‌صورت صاف و مرتب می‌چسبد و اصلاً چیزی نیز از پشت دیده نمی‌شود. از معایب این چسب‌ها این است که زمانی که شما چسب را به بشقاب چسباندید و روزی قصد داشتید از آن استفاده کنید دیگر به‌راحتی قابل کندن نیستند. نکتهٔ قابل‌توجه این است که این چسب‌ها بعد از چند بار جدا شدن دیگر به‌خوبی در آن محل قبلی چسبیده نمی‌شوند و امکان دارد که این امر سبب شود بشقاب شما بیفتد و از بین برود. سعی کنید اگر بشقاب زیبایی دارید و اگر ترک‌خورده آن دور نریزید بلکه می‌توانید از آن بر روی دیوارهای خالی استفاده کنید.

بشقاب

 

۷- دیوارکوب‌های سفالی

هنرمندان از هنر خود برای نقش‌آفرینی بر روی ظروف نیز استفاده می‌کنند. ظروف سفالی خام یکی از بهترین وسایلی هستند که زمینه را برای خلق انواع طرح‌ها در اختیار هنرمندان قرار می‌دهند. برای اینکاردرابتدا باید سطح زبر سفال خام را با کمک یک سمباده صاف کنیم. سپس روی آن چسب چوب می‌زنیم به‌طوری‌که کل ظرف را پوشش دهد. پس‌ازاین مراحل باید رنگ زمینه اکرلیک را انتخاب و به‌صورت یکدست روی سفال بزنیم. پس از خشک شدن رنگ زمینه باید طرح و ایده خود را به‌صورت ذهنی با مداد یا به کمک کاربن روی کار بکشیم. سپس نوبت به رنگ‌آمیزی کار است که به کمک رنگ اکرلیک صورت می‌گیرد. سپس برای این‌که کار براق‌شده و قابل‌شست‌وشو شود از یک فیکساتور استفاده می‌کنیم. به‌این‌ترتیب می‌توانیم طرح‌هایی چشم‌نواز و زیبا را روی سفال خام خلق کنیم. برای اینکار هم می‌توانیم از بشقاب‌های سفالی دایره‌ای و هم از بشقاب‌های سفالی مربعی استفاده کنیم.

بشقاب

۸- نحوه قابل‌شست‌وشو کردن بشقاب تزئینی روی دیوار

نقاشی بر روی بشقاب‌های سفالی از قدیم‌الایام به‌عنوان هنری زیبا وجود داشته‌است. درگذشته پس از کشیدن طراح‌های سنتی بر روی بشقاب-های سفالی آن‌ها را در درون کوره قرار می‌دادند. امروزه ابتدا طراح-ها را با استفاده از رنگ‌های اکریلیک برروی بشقاب‌ها می‌کشند. سپس برای این‌که رنگ‌ها براق و قابل‌شست‌وشو شوند از موادی به نام فیکساتور استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال مدیوم برای براق کردن رنگ‌های اکرلیک استفاده می‌شود ولی ظروف را قابل‌شست‌وشو نمی‌کند؛ ولی برای اینکه بتوان ظروف سفالی را هم براق و هم قابل‌شست‌وشو و به‌اصطلاح چینی کرد می‌توان ازکریستالسرورنیک استفاده کرد.

۹- ایده‌های طراحی بشقاب تزئینی روی دیوار

انتخاب طرح بر روی بشقاب‌ها به سلیقه و نظر خود شما بستگی دارد. در ادامه برخی از ایده‌ها را در این زمینه بیان می‌کنیم:
 استفاده از انواع طرح‌های قدیمی و مدرن برای طراحی
 بهره گرفتن از هنر نقاشی انتزاعی و طرح‌های ذهنی خاص
 خلق طراحی‌هایی به‌صورت دستی و بدون استفاده از الگو
 نوشتن خطی زیبا با دستخط خود
 پدیدآوردن طرحی ماندگار به کمک نقش‌های هندسی که در تاریخ اسلام و ایران وجود دارد.
باگذشت زمان و تکرار طراحی به‌مرور حرفه‌ای می‌شوید و می‌توانید طرح-های خارق‌العاده‌ای را خلق کنید.

۱۰- قیمت بشقاب تزئینی روی دیوار

قیمت بشقاب‌های تزئینی با یکدیگر فرق دارد. برخی از بشقاب‌ها را با سفال خام و برخی دیگر با سرامیک خام درست می‌کنند. همان‌طور که می‌دانیم قیمت سفال خام از سرامیک خام کمتر است؛ بنابراین بشقاب‌های دیوارکوب سفالی از بشقاب‌های دیوارکوب سرامیکی ارزان‌تر هستند. پارامتر بعدی که در قیمت این بشقاب‌ها تأثیرگذار است، چگونگی ساخت و تولید آن‌ها است. همچنین پس از طراحی بر روی بشقاب‌ها به دو روش اقدام به رنگ آن‌ها می‌کنند.

۱-آن را برای پخت دوباره وارد کوره می‌کنند.
۲- از مواد خاصی برای تثبیت رنگ و همچنین براق شدن بشقاب¬ بهره می‌گیرند.

خب طبیعی است که استفاده از روش دوم سبب می‌شود که هم بشقاب‌ها جذاب‌تر و باکیفیت‌تر باشندو هم قیمت آن‌ها بیشتر باشد.

با تشکر از همه شما عزیزان. امیدوارم مطالب ارائه شده مورد توجه شما هنرمندان و علاقمندان به هنر قرار گرفته باشد و بتوانید از ایده‌های این مقاله برای زیبایی هرچه بیشتر محیط زندگی‌تان بهره ببرید؛ و در عین حال بشقاب تزئینی روی دیوار شما جلوه ای تازه و خوش آب و رنگ به فضای کار و زندگی شما بدهد.

امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

مطالعه بخش اول مطلب هیتر سونا خشک بشقاب تزئینی روی دیوار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *